Metro Vídeň - mapy, jízdné, historie

Metro ve Vídni, Vídeňské metro (německy "die Wiener U-Bahn) je podzemní dráha provozovaná na území Rakouska, v jeho hlavním městě Vídni. Pod tímto názvem bylo oficiálně otevřeno po přestavbě vídeňské městské dráhy 8. května 1976.

Aktuální mapa metra ve Vídni
Aktuální mapa metra ve Vídni
Doprava ve Vídni

Městská hromadná doprava je ve Vídni zajišťována metrem (U-Bahn), městskými vlaky – nadzemkou (S-Bahn), autobusy a tramvajemi. Všechny typy dopravních prostředků používají jeden společný tarif.
Metrem (U-Bahn) se dostanete téměř kamkoli chcete, jeho výhodou je i rychlost spojení. Linky metra, kterých je pět, jsou značeny U1 – U6; linka U5 neexistuje. Některé stanice jsou společné pro metro i městské vlaky S-Bahn (značené písmenem S a příslušnou číslicí od 1 do 13), je proto dobré dávat pozor, kam nastupujete. Metro jezdí od 5 hodin ráno zhruba do půlnoci, v pátek, v sobotu a o svátcích jezdí nepřetržitě.

Tramvaje jsou také vhodným dopravním prostředkem, jezdí často a téměř všude. S autobusy je to o něco horší, do centra téměř nezajíždějí. Dají se ale využít pro cestování v noci, takové linky jsou označeny písmenem N a číslicí. Pozor, některé z nich jezdí jen o víkendu.

Jízdné

Jednotlivá jízdenka stojí ve Vídni 1,80€. Platí ale pouze na jednu jízdu jedním dopravním prostředkem, není tedy přestupní. Zakoupit ji lze u pokladen dopravního podniku (ve velkých stanicích metra), v prodejních automatech ve vestibulech metra, v trafikách a v e-shopu dopravního podniku http://shop.wienerlinien.at/. Jízdenku pořídíte i u řidičů autobusů a tramvají, tam za ni ale zaplatíte o něco více – 2,20€.

K dostání je také speciální jízdenka Vienna Shopping Ticket platná jeden den mezi osmou hodinou ranní a osmou večerní. Její cena je 4,60€.

Je také možné pořídit 24 a 72 hodinové jízdenky za 5,70€, resp. 13,60€. Výhodná může být i 8 denní jízdenka. Je rozdělena na 8 částí, z nichž každou lze odtrhnout. Jízdenka je pak platná od chvíle označení do 1 hodiny ranní následujícího dne. Tuto jízdenku tedy může použít více osob v na sobě nenavazujících dnech. Zaplatíte za ni 27,20€.

Asi nejjednodušší způsob, jak hradit jízdné ve Vídni, pokud přijedete na pár dní, je zakoupení Vienna-Card. Platí 72 hodiny pro všechny druhy městské hromadné dopravy, navíc ji můžete použít jako slevovou kartu na více než 200 míst (muzea, kavárny, vinné šenky…). Cena této karty je 18,50€. Zakoupit ji lze v turistických informačních centrech, v hotelích, u pokladen ve velkých stanicích metra nebo na internetu.

Pořídit můžete také týdenní, měsíční a roční jízdenky. Ty jsou ale platné pro dané kalendářní období, nejsou tedy klouzavé.

Slevy na dopravné existují pro děti a seniory. Děti do 6 let mají dopravu zdarma, děti do 15 let jezdí zadarmo během školních prázdnin ve Vídni, o nedělích a svátcích. Je však nutné, aby měli u sebe průkaz pro případ, že přijde revizor.

Více informací ohledně dopravy a jízdného naleznete na http://www.wienerlinien.at/eportal/ nebo na http://homepage.univie.ac.at/horst.prillinger/metro/english/index.html.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko