Metro Varšava - mapy, jízdné, historie

Metro ve Varšavě, Varšavské metro tvoří v současnosti jednu linku metra pod hlavním městem Polska Varšavou. Je také jediným systémem metra v zemi.

Mapa plánovaného rozvoje metra ve Varšavě
Aktuální mapa metra ve Varšavě

Doprava ve Varšavě

Městskou hromadnou dopravu ve Varšavě zajišťuje společnost ZTM, svézt se tak můžeme po městě metrem, autobusy, tramvajemi a příměstskými vlaky.

Metro má v současné chvíli pouze jednu linku, modrou. V plánu je i druhá, červená linka; s výstavbou její první části se již začalo. Třetí plánovaná linka má být zelená. Metro je značeno červeným M na žlutém kruhovém poli a jezdí v pracovním týdnu od 5:00 hodin do půlnoci, v pátek a v sobotu až do 2:30 hodin.

Na síť metra navazuje více než stovka linek městských autobusů, které jsou v provozu denně od 5:00 hodin do půlnoci, a asi 26 tramvajových linek, které jezdí asi od 4:30 do půlnoci.

Noční provoz zajišťují autobusy, které jsou značeny písmenem N.

Jízdné Varšava

Město je rozděleno do zón 1 a 2.

Krátkodobé jednorázové jízdenky se dělí podle doby své platnosti na 20, 40 a 60 minutovou a umožňují po dobu své platnosti neomezený počet přestupů. Všechny tři typy jízdenek jsou platné v zónách 1 a 2 a stojí 2,60 PLN dvacetiminutová, 3,80 PLN čtyřicetiminutová a 5,20 PLN šedesátiminutová.

Pak také existuje jednorázový lístek pro cestu jedním dopravním prostředkem po dobu maximálně 120 minut. Pro zónu 1 stojí lístek 3,60 PLN, pro zónu 1 a 2 stojí 5,60 PLN a platí i v nočních spojích.

Pro častější cestování je výhodné pořídit 1 denní (24 hodinový) lístek nebo 3 denní lístek. Jednodenní lístek je platný po 24 hodin od chvíle validace a stojí (podle počtu zón) 12 PLN nebo 19 PLN. Třídenní lístek je platný od chvíle validace do 23:59 třetího dne a pořídíte jej za 24 PLN pro zónu 1 nebo 38 PLN pro zónu 1 a 2.

Lístky na delší období (např. 30, 90 dní a více) jsou prodávány na elektronické kartě (Warsaw City Card).

Lístky se dají koupit ve stáncích, v automatech na zastávkách nebo u řidiče, tam jsou ale o něco dražší. Také je seženete na poštách a v hotelích.

Bližší informace o jízdném a jízdních řádech naleznete na http://www.ztm.waw.pl.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko