Metro Stockholm - mapy, jízdné, historie

Metro ve Stockholmu (švédsky Stockholms tunnelbana) je systém podzemní dráhy pod hlavním městem Švédska Stockholmem. Systém se skládá ze tří tras, na kterých je v provozu pět linek (zelená, modrá a červená)

Některé části stockholmského metra jsou postaveny v tak neporušeném podloží, že po vytěžení prostoru pro podzemní dílo nebylo třeba obezdívky a skalní stěny mohly zůstat bez ochrany.

Aktuální mapa metra v Stockholmu

Aktuální mapa metra v Stockholmu

Doprava ve Stockholmu

Městská hromadná doprava je ve Stockholmu provozována společností Storstockholms Lokaltrafik (SL). Cestovat lze metrem, autobusy, tramvajemi a příměstskými vlaky.

Stockholmské metro je nazýváno „tunnelbanan“, což znamená podzemní dráha, a je označeno symbolem T nebo T-bana. Jeho síť se sestává ze tří hojně rozvětvených linek značených barvami – zelená, modrá a červená. Všechny tři linky, které obsahují více než 100 stanic, a tvoří tak jednu z nejrozvětvenějších podzemních sítí na světě, se sbíhají v centru města ve stanici T-centralen, která je propojena s hlavním nádražím. Některé části stockholmského metra jsou postaveny v tak neporušeném podloží, že je nebylo třeba obezdívat a skalní stěny mohly zůstat holé, bez podpěr, což tvoří stockholmské metro naprosto výjimečným. Metro je navíc vyzdobeno různými uměleckými díly od více než 140 umělců.

Dalším poměrně častým dopravním prostředkem jsou autobusy. Autobusová doprava se dělí na linky ve vnitřním městě (Innerstadsbussar) a linky vedoucí do okrajových částí. Před zastávkou, na které chcete vystoupit, je nutné dát znamení řidiči zmáčknutí tlačítka stop.
Cestování v městské hromadné dopravě si můžete zpestřit jízdou v historické tramvaji.

Jízdné Stockholm

Město je rozděleno do tří zón – A, B a C. Od nich se pak odvozuje cena jízdného.
Jednorázový lístek je platný pro neomezený počet přestupů v době své platnosti. Lístky koupené předem (např. v automatech) jsou levnější než ty koupené u turniketů. Jízdenka pro jednu zónu tak vyjde v automatu na 35 SEK, pro dvě zóny na 54 SEK a pro všechny tři na 72 SEK.

Pokud chcete cestovat o něco málo více, vyplatí se koupit jízdenku osahující 16 kupónů za 200 SEK. Pro cestování jednou zónou jsou třeba 2 kupóny, pro cestování dvěma zónami tři kupóny a pro tři zóny jsou nutné 4 kupóny.

Za cestu na a z letiště se platí speciální poplatky: celá jízdenka stojí 110 SEK, pokud již ale máte platnou jízdenku pro zóny ABC, stačí doplatit poplatek 60 SEK.

Travelcard jsou časově omezené jízdenky pro neomezené cestování po dobu jejich platnosti. Nabíjí se na elektronickou SL Access smart card, jejíž pořízení vás vyjde na 20 SEK. Travelcard je možno pořídit na 24 hodin za 115 SEK, za 72 hodin za 230 SEK a na 7 dní za 300 SEK. Sedmidenní karty jsou platné od 0:00 hodin prvního dne do 4:30 hodin dne následujícího po posledním platném dni.

Lístky jsou k dostání v místech prodeje SL, na zastávkách příměstských vlaků, některé lístky je možné zakoupit u turniketů v metru. Také existují prodejní automaty umístěné ve většině zastávek metra a vlaků a i mimo ně. Jízdenku není možné koupit přímo u řidiče.

Podrobnější informace o dopravě naleznete na stránkách společnosti Storstockholms Lokaltrafik.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko