Metro Sofie - mapy, jízdné, historie

Metro v Sofii (Софийско метро), je systém podzemní dráhy v hlavním městě Bulharska Sofii. První úsek byl uveden do provozu v roce 1998.

Od roku 2009 je v provozu 14 stanic. Délka trati dosahuje 17,9 km, jízdní doba z jednoho konce na druhý je 23 minut. Nástupiště jsou dlouhá 120 metrů, trať má normální rozchod 1 435 mm. Soupravy sovětské výroby jsou napájeny stejnosměrným napětím o jmenovité hodnotě 825 V.

Schéma stávajícího a budoucího stavu metra v Sofii

Doprava v Sofii

V Sofii zahrnuje městská hromadná doprava metro, tramvaje, autobusy a trolejbusy.

Metro se začalo stavět už v roce 1978, ale první úsek byl zprovozněn až o dvacet let poději. Jeho výstavba byla totiž několikrát zastavena kvůli archeologickým nálezům i kvůli nedostatku finančních prostředků. Některé archeologické nálezy byly zabudovány přímo do jednotlivých stanic, prohlédnout si tak dnes můžeme například zbytky thráckých a římských staveb ve stanici Serdika. V současnosti funguje v metru 14 stanic, na dalších stanicích i dalších dvou linkách metra se pracuje. Metro je značeno modrým M na bílém poli se šipkou směřující dolů a je v provozu denně od 5:00 hodin do půlnoci.

V Sofii napočítáme také kolem 15 tramvajových linek, které jsou v provozu přibližně od 4:30 hodin do 24:00. Dále asi 45 městských autobusových linek a 8 linek trolejbusových, jejichž provozní doba je od 5:00 hodin do půlnoci.

Noční spoje v Sofii nejezdí.

Jízdné Sofie

Pro krátké cesty do 30 minut lze pořídit jednorázovou jízdenku platnou pro jednu jízdu jedním dopravním prostředkem. Tu je třeba ihned po nástupu do dopravního prostředku označit, pokud není zakoupena v automatu, v tom případě je jízdenka platná od chvíle vystavení. Její cena je 1Lv, a to i v případě, že je zakoupena u řidiče.

Na delší jízdu je třeba použít jízdenku platnou pro jeden přestup mezi metrem a jiným typem pozemního dopravního prostředku. Tato jízdenka platí 60 minut a stojí 1,60Lv.

Dále je možno zakoupit jízdenku s 5 či 10 kupóny na jednotlivé jízdy platnými pro jednu osobu. Kupóny jsou očíslovány a je nutno je oddělovat od balíčku a označovat postupně. Jízdenka s 5 kupóny stojí 4,50Lv, s 10 kupóny pak 8Lv.

Pro intenzivnější cestování lze koupit jednodenní či pětidenní jízdenku platnou pro všechny druhy hromadné dopravy za 4Lv resp. 15Lv. Nebo měsíční jízdenku platnou pro dva druhy nebo všechny druhy dopravy za 40Lv resp. 50Lv.

Jízdenky jsou k zakoupení v kioscích umístěných u většiny autobusových zastávek, v novinových stáncích, ve stanicích metra nebo v automatech.

Více informací naleznete na stránkách (dostupných pouze v bulharštině): http://www.sofiatraffic.bg.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko