Metro Řím - mapy, jízdné, historie

Metro (italsky Metropolitana; Metrò) tvoří v Římě, hlavním městu Itálie, síť dvou linek (oranžová a modrá, označované písmeny A a B).

Na rozdíl od ostatních měst v Evropě je metro v Římě poměrně málo rozvinuté (síť pod třímilionovým velkoměstem dosahuje jen 41 km). Z určité části na tom má zásluhu z archeologického hlediska velmi komplikované podloží města; pod Římem se nachází mnoho vykopávek, které zpomalují či oddalují jakoukoliv stavbu tohoto typu.

Aktuální mapa metra v Římě

Doprava v Římě

Doprava v Římě je zajištěna metrem, autobusy, trolejbusy, tramvajemi a také příměstskými vlaky. O veřejnou dopravu se stará společnost ATAC.

Metro je značeno bílým M na červeném podkladu a má v současnosti jen dvě linky – oranžovou linku A a modrou linku B, které se kříží ve středu města na Roma Termini (tato stanice je mimochodem i přestupní stanicí na vlak). Kvůli archeologickým vykopávkám byla výstavba 3. a 4. linky stále odkládána, ale v roce 2008 byla výstavba konečně zahájena. V současnosti se staví zelená linka C a větev B1 trasy B. Plánuje se žlutá linka D, která by měla vést paralelně s linkou B. Metro je v provozu od 5:30 hodin do 23:30, v sobotu je provoz prodloužen až do 0:30 hodin. Linka A však končí již ve 21:00 hodin. Zajímavostí římského metra je to, že se v něm (stejně jako na italské železnici) jezdí vlevo.

Autobusové linky jsou po metru druhým nejčastěji používaným dopravným prostředkem. Napočítáme zde kolem 300 linek, s nimiž se dostanete v Římě prakticky kamkoliv. Noční provoz MHD zajišťují noční autobusy, které jsou značeny písmenem N.

Po Římě můžete též cestovat tramvají. Je zde 6 celkem tras s označením čísly 2, 3, 5, 8, 14 a 19. Asi nejlepší vyhlídkovou trasu nabízejí linky 19 a 3.

Jízdné Řím

Jednorázová jízdenka nese označení BIT. Platí 75 minut a umožňuje jednu jízdu metrem s možností přestupu mezi jeho linkami, ale nelze vyjít zpoza turniketů, a dále umožňuje neomezený počet jízd autobusy, tramvajemi a trolejbusy. Jízdenka stojí €1 a je nutno ji ihned po vstupu do dopravního prostředku označit a pak znovu při přestupu na metro. Jednodenní jízdenka s označením BIG platí do půlnoci v den validace a umožňuje v době své platnosti neomezený počet jízd. Její cena je €4.

Třídenní jízdenka BTI platí do půlnoci třetího dne ode dne validace a stojí €11.
Týdenní jízdenka CIS platí do půlnoci sedmého dne ode dne validace a stojí €16.
Jízdenky je možné zakoupit ve stanicích metra, v automatech, na nádražích, v prodejnách tabáku (tabaccheria) a prodejnách označených logem ATAC. V dopravních prostředcích u řidiče je koupit nelze.
Bližší informace o jízdném a dopravě naleznete na stránkách společnosti ATAC.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko