Metro Praha - mapy, jízdné, historie

Metro tvoří v Praze základ sítě městské hromadné dopravy. Každý den přepraví přibližně 1,5 milionů cestujících. Jedná se o jedinou síť podzemní dráhy a zároveň jedinou speciální železniční dráhu v České republice. Provozovatelem dráhy i drážní dopravy na ní je Dopravní podnik hlavního města Prahy a. s. První úsek pražského metra byl otevřen 9. května 1974.

Metro má v současné době tři linky značené písmeny a barvami: A (zelená), B (žlutá) a C (červená); do budoucna se plánuje nová linka D (modrá). Dohromady měří jeho síť 59,3 km. Soupravy metra zastavují celkem v 57 stanicích, z nichž tři páry jsou přestupní. Linky podzemní dráhy jsou na čtyřech místech vedeny pod řekou Vltavou.

Aktuální mapa metra v Praze

Alternativní mapa metra v Praze

Aktuální mapa metra v Praze

Mapa plánovaného rozvoje metra v Praze

Aktuální mapa metra v Praze

Doprava v Praze

Městská hromadná doprava v Praze obsahuje metro, autobusy, tramvaje, osobní vlakovou dopravu na území Prahy, lanovkovou dráhu na Petřín a přívozy.

Metro je tvořeno třemi linkami, linkou A v zelené barvě, linkou B ve žluté a nejstarší, červenou linkou C, které tvoří v centru města přestupní trojúhelník. Metro jezdí převážně podzemí, na okrajových částech Prahy ale i nad ní v krytých tubusech. Metro je v provozu od 4:30 do půlnoci (ve 24:00 vyjíždí poslední vlaková souprava z konečné stanice).

Autobusy jsou značeny trojmístnými čísly a jezdí povětšinou mimo centrum města. Tramvaje jsou značeny dvojmístnými čísly a zajišťují dopravu i v historických částech Prahy. Denní autobusy a tramvaje jezdí zhruba od 4:00 do 0:30 hodin. Noční linky jsou značeny bílým číslem na tmavém pozadí a začínají číslicí 5 (tramvaje mají opět dvojmístná čísla, autobusy trojmístná). Intervaly u nočních spojů jsou hodinové u autobusů a zhruba půlhodinové u tramvají.

Jízdné na území Prahy

Jednotlivého jízdného je několik druhů. Pro krátké cesty lze pořídit 30 minutovou jízdenku za 24 Kč nebo pro delší cestu 90 minutovou jízdenku za 32 Kč. Zakoupit lze také 24 hodinovou jízdenku za 110 Kč nebo 72 hodinovou za 310 Kč.

Pro dlouhodobější pobyt v Praze se vyplatí pořídit časové kupóny. Existují přenosné kupóny 30denní/měsíční za 670 Kč, 90denní/čtvrtletní za 1 880 Kč a 365denní/roční za 6 100 Kč. Nepřenosné kupóny jsou dostupné pouze držitelům OpenCard (kupóny se nahrávají na kartu) a jsou cenově zvýhodněny. Měsíční kupón vyjde na 550 Kč, čtvrtletní na 1 480 Kč, pětiměsíční na 2 450 Kč a roční na 3 650 Kč.

Jízdenky můžete zakoupit v automatech ve vestibulech metra, v prodejních místech v některých stanicích metra, v trafikách nebo u řidičů autobusů, kde ale pořídíte pouze 90 minutovou jízdenku a poněkud dráž, za 40 Kč. Kupóny lze zakoupit pouze v místech prodeje v některých stanicích metra. Jízdenky je nutné po vstupu do dopravního prostředku označit a pečlivě uschovat pro případ kontroly.

Nárok na dopravu zdarma mají děti do 6 let věku a důchodci od 70 let a držitelé průkazu ZTP a ZTP-P. Nárok na zvýhodněné ceny jízdenek mají děti ve věku 6 – 15 let a senioři ve věku 65 – 70 let. Nárok na zvýhodněné ceny kupónů mají junioři ve věku 15 – 19 let, studenti ve věku 19 – 26 let a senioři.

SMS PrahaSMS jízdenka
Jízdné je mopžné také zaplatit mobilním telefonem posláním SMS na telefonní číslo 90206 ve tvaru DPT32. Číslo za písmeny DPT značí cenu vybrené jízdenky. DPT32 stojí 32Kč a je platná 90minut. DPT24 stojí 24 Kč a je platná po dobu 30minut. Lze také zakoupit jízdenku na 24hodin ve tvaru DPT110 a na 72hodin ve tvaru DPT310. Tyto jízdenky je následně nutné ještě potvrdit další SMS zprávou na stejné telefonní číslo ve tvaru "Ano". V případě, že si jízdenku omylem vymažete, můžete zažádat o duplikát odesláním SMS ve tvartu DPTA na telefonní číslo 900 06 03.

Více informací, i o jízdném v blízkém okolí Prahy, naleznete na www.dpp.cz.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko