Metro Paříž - mapy, jízdné, historie

Síť podzemní dráhy v Paříži má 14 linek a patří k největším, nejstarším, nejznámějším a nejvytíženějším na světě. Provozovatelem sítě je společnost RATP, která zajišťuje dopravu v celé Paříži a rovněž i v jejím okolí.

Jedná se o síť o celkové délce 213 km. Cestujícím slouží spousty stanic, dnes je to již okolo tří set (z toho kolem šedesáti přestupních). Každá z celkových čtrnácti linek má vlastní trať (až na malé výjimky), linky jsou číslované a mají i svojí barvu.

Metro bylo otevřeno na počest Světové výstavy v roce 1900, kterou Paříž právě v této době pořádala. Metro bylo zprovozněno pod názvem Métropolitain (zkratka názvu dopravce Compagnie du chemin de fer métropolitain de Paris), což se následně zkrátilo na Métro. Tento název má neformálně pařížské metro dodnes; tato zkratka se bez dlouhého e potom rozšířila do celého světa, kde označuje podobné systémy podzemních drah.

Aktuální mapa metra v Paříži

Interaktivní mapa metra v Paříži

Doprava v Paříži

V Paříži zajišťují městskou hromadnou dopravu metro, autobusy, tramvaje a městská rychlodráha RER. Do městské hromadné dopravy můžeme zařadit i lanovku na Montmartre. Pařížské metro je jedno z nejstarších v Evropě, do provozu bylo uvedeno už v roce 1900. Dnes čítá čtrnáct barevně od sebe odlišených linek označených čísly 1 do 14 a dvě krátké spojky 3bis a 7bis. Metro jezdí každý den zhruba od 5:30 do jedné hodiny v noci.

Městské rychlodrážní vlaky RER (réseau express régional) mají pět linek, které se rozdvojují a roztrojují, takže linka má více než dvě konečné stanice. Linky jsou barevně odlišeny a jsou označeny písmeny A –E. Linky těchto vlaků jsou rychlejší než metro a některé vlaky nezastavují ve všech zastávkách.

Síť autobusových linek je v Paříži poměrně hustá, může se proto zdát trochu nepřehledná. Cestování autobusem bývá někdy velmi pomalé, zvlášť když autobus uvízne v relativně častých dopravních zácpách. Autobusy staví na znamení, je proto nutné zmáčknout před zastávkou, na které chcete vystoupit, červený knoflík, kterým dáte znamení řidiči. Autobusy také zajišťují dopravu v nočních hodinách.

Síť městské hromadné dopravy doplňují ještě 4 linky tramvají.

Jízdné Paříž

Paříž a její okolí je rozděleno celkem do šesti zón, přičemž první zóna pokrývá v podstatě celé centrum.

Jednorázová přestupní jízdenka nese označení t+, platí hodinu a půl v první a druhé zóně (u vlaků RER pouze v první zóně). Bohužel, s touto jízdenkou nejsou povoleny přestupy mezi všemi typy dopravních prostředků. Není tak možné přestupovat z metra na autobus či tramvaj a opačně (z tramvaje či autobusu na metro) nebo z vlaků RER na autobus či tramvaj a opačně. Povoleny jsou jen přestupy v metru a mezi metrem a RER a přestupy mezi autobusy a tramvajemi. Jízdenka t+ stojí €1,70 v předprodeji, při nákupu u řidiče stojí €1,90. Je také možné pořídit balíček 10 jízdenek za €12.70. Jízdenku je nutno označit po či před vstupem do dopravního prostředku a dokonce i při každém přestupu. Jízdenka neumožňuje zpáteční jízdy.

Pro častější cesty je výhodnější denní jízdenka Mobilis platná v daný den od 5:30 do 1:00 hodin následujícího dne a až do 2:30 hodin v pátek, sobotu a předvečer státního svátku. Cena variuje podle počtu zón a pohybuje se od €6,40 pro zónu 1 a 2 až po €14,20 pro zónu 1-5.

Existují také týdenní a měsíční jízdenky; ty jsou osobní a nepřenosné. Jejich cena opět variuje podle oblastí, pro které jsou platné, a začíná na €19,15 za týdenní jízdenku pro zóny 1 a 2.

Pro intenzivnější trávení času v Paříži se vyplatí pořídit kartu Paris Visite, na kterou je možno po dobu její platnosti cestovat zdarma a která poskytuje mnoho slev u vybraných partnerů. Kartu lze pořídit na 1, 2, 3 nebo 5 po sobě jdoucích dní v zónách 1-3 nebo 1-6. Cena se pohybuje od €9,75 – €31,15 pro zóny 1-3 a od €20,50 – €53,40 za zóny 1-6. Děti mají nárok při nákupu karty na 50% slevu.
Více informací ohledně cestování naleznete na http://www.ratp.fr.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko