Metro Oslo - mapy, jízdné, historie

Metro v Oslu (norsky Oslo T-bane) je systém metra v hlavním městě Norska, Oslu. Je to středně velký dopravní systém a jediný systém metra v Norsku.

V současnosti tvoří síť 6 linek o délce zhruba 80 km se 101 stanicemi. Většina sítě je vedena po povrchu, pouze v centru a v hustě zastavěné oblasti v podzemí. Provozovatelem sítě je společnost T-banen, dceřiná firma dopravního podniku města Osla (A/S Sporeveier). Metro přepraví v průměru za rok kolem 60 milionů cestujících.

Aktuální mapa metra v Oslu

Aktuální mapa metra v Oslu

Doprava v Oslu

Městská hromadná doprava v Oslu je zajištěna metrem, autobusy a tramvajemi. Svézt se také můžete příměstskými vlaky a trajekty.

Metro tvoří šest linek, které se spojují na nejvytíženějších šesti stanicích v centru města. Celková délka trati je zhruba 80 km se 101 stanicemi. Většina sítě je vedena po povrchu, pouze v centru a v hustě zabydlených částech města vede pod zemí (celkem asi 16 stanic). Intervaly jednotlivých vlakových souprav jsou poměrně dlouhé, kromě centrální okružní trasy to je 15, někdy i 30 minut. Poslední metro vyráží z konečné stanice půl hodiny po půlnoci.

V Oslu také můžete cestovat bohatou sítí autobusů, která doplňuje linky metra, a také asi šesti linkami tramvají. Noční dopravu zajišťují autobusy.

Jízdné Oslo

Město je rozděleno do zón, podle kterých se následně účtuje jízdné.

Jednorázový lístek platný v jedné zóně stojí NOK 30,-. Maximální počet zpoplatněných zón je pět, lístek platný do těchto zón stojí NOK 110,-. Pokud však lístek zakoupíte až u řidiče, pohybuje se jeho cena od NOK 50,- do 130,-.

Je také možné zakoupit jízdenku se 30 kupóny, která stojí NOK 270,-. Pro jízdu jednou zónou jsou třeba tři kupóny, pro cestování každou další zónou jsou třeba vždy 2 další kupóny navíc (tj. pro cestování 2 zónami 5 kupónů, pro 3 zóny 7 kupónů atd.).

Pro intenzivní cestování během jednoho dne je možné pořídit 24 hodinový lístek, jehož cena se pohybuje od NOK 75,- do 175,-. Týdenní lístek pak vyjde na NOK 220,- až 560,-. Pokud hodláte v Oslu strávit měsíc a často cestovat, můžete si koupit 30 denní jízdenku, jejíž cena se pohybuje od NOK 620,- do 1520,-.

Jízdenky se dají koupit v pokladnách v metru, v automatech, ve stáncích a na autobusových nádražích a také v síti Trafikanten. Jednorázové jízdenky je možné zakoupit i u řidiče, tam jsou ale o něco dražší. Jízdenku zakoupenou u řidiče či v místech předprodeje je nutné po či před nástupem do dopravního prostředku označit, jízdenka koupená v automatu je platná již od chvíle vydání, a není ji tedy třeba označovat.

Pro turisty mířící do Osla jen na pár dní, může být zajímavý Oslo Pass, díky kterému její držitelé mají zdarma vstup do více než 30 muzeí a dalších památek včetně venkovních bazénů, hromadnou dopravu, parkování na městských parkovištích, procházky po městě s průvodcem a slevu ve vybraných restauracích a v některých památkách, v půjčovnách aut a na dalších místech. Kartu je možné pořídit na 24 hodin za NOK 230,-, na 48 hodin za NOK 340,- a na 72 hodin za NOK 430,-. Děti od 4 do 15 let věku a senioři starší 67 let mají nárok na sníženou cenu (NOK 100,-, 120,- a 160,-). Kartu je možné zakoupit v síti Trafikanten, v informačních centrech pro turisty, v hotelích a na dalších místech.
Více informací ohledně jízdného, dopravy i Oslo Pass naleznete na http://trafikanten.no/en/.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko