Metro Moskva - mapy, jízdné, historie

Metro v Moskvě neboli Moskevské metro tvoří síť dvanácti, většinou podzemních, linek metra pod hlavním městem Ruské federace, Moskvou a městem Krasnogorsk ležícím v Moskevské oblasti. Patří k jednomu z nejrozsáhlejších systémů tohoto druhu a je základní páteří celé dopravy ve městě. Je to pravděpodobně jedno z nejvytíženějších meter světa co se týče denního i ročního obratu cestujících.

Aktuální mapa metra v Moskvě

Aktuální mapa metra v Moskvě

Doprava v Moskvě

Hustá síť městské hromadné dopravy zahrnuje metro, jednu linku monorailu, tramvaje, autobusy a trolejbusy. Nalezneme zde také maršrutky – speciální minibusy. Metro tvoří dvanáct linek vedoucích převážně pod zemí, z nichž jedna je linkou tzv. lehkého metra. Ta je na rozdíl od ostatních, které jsou označeny pouze číslem, označena i písmenem: L1. Celý systém metra má délku cca 306 km se 185 stanicemi; i z toho je patrné, že jde o nemalý komplex. Metro jezdí denně od 6:00 do jedné hodiny po půlnoci, vchod metra je označen zeleným písmenem M.

K síti metra bychom mohli ještě přiřadit jednu linku nadzemní jednokolejné trati – monorail (značený M1), jehož provoz je technicky možný i bez řidiče, v současné době ale funguje zatím poloautomatizovaně. Na jeho trati, která se nachází v severní části města a spojuje šestou a devátou linku metra, nalezneme 6 stanic.

V Moskvě jsou v provozu dvě na sobě nezávislé a oddělené tramvajové sítě - první, menší na západě a druhá, přibližně třikrát větší na východě a jihu. Celkově tak zahrnují přibližně 40 linek.

Trolejbusová síť je v Moskvě největší na světě. V provozu je více než sedmdesát linek s přibližně 1 280 stanicemi, na kterých jezdí různá vozidla včetně nízkopodlažních domácí výroby. Autobusová doprava zahrnuje v Moskvě řádově stovky linek, které hrají klíčovou roli především v okrajových částech města. Jezdí každý den od 5:00 do 2:00 hodin.

Maršrutky jsou typicky ruské dopravní prostředky. Jedná se o minibusy, které obvykle kopírují trasy městských autobusů a jsou označeny i stejnými číslicemi, jen s tím rozdílem, že je před ně umístěno písmeno X. Jejich provoz zajišťuje soukromá společnost a jízdné, které je o něco dražší než v MHD, se platí při nástupu.

Jízdné Moskva

Jednotlivé jízdenky nejsou bohužel pro jednotlivé dopravní prostředky kompatibilní (a to dokonce ani pro metro a monorail, přestože jsou provozovány jednou a tou samou společností). Je proto nutné při každém přestupu zakoupit nový jízdní doklad.

Jednorázová jízdenka je platná pro jednu jízdu jedním dopravním prostředkem, jejíž doba není nijak časově omezena, a stojí 28 rublů pro jízdu metrem a monorailem a 25 rublů pro jízdu v pozemní dopravě.

Pro jízdu metrem lze zakoupit i jízdenku na 2, 5, 10, 20 a 60 jízd. Jejich cena se pohybuje od 56 do 1245 rublů. Metro Travel Card umožní jet 70 jízd metrem po dobu jednoho kalendářního měsíce za 1230 rublů. Pořídit se dá také měsíční Travel Card platná jeden kalendářní měsíc ve 4 druzích dopravních prostředků, přičemž obsahuje 70 cest v metru. Ta pak vyjde na 2380 rublů.

Pro pravidelné cestování metrem se dají pořídit i elektronické karty, na které lze nahrát časový kupón: např. 30denní za 1710 rublů. Pro cestování pozemní dopravou je také možnost zakoupit jednodenní či 5denní kartu za 60 či 250 rublů.

Jízdenky na metro se prodávají na každé stanici v pokladnách ve vestibulech metra nebo v automatech. Jízdenku na autobus či tramvaj si můžete koupit buď přímo u řidiče, nebo (sporadicky) v automatech umístěných ve vestibulech metra.

Odkazy

Více informací o cestování v metru naleznete na http://engl.mosmetro.ru a o pozemní dopravě na http://www.mosgortrans.ru.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko