Metro Lisabon - mapy, jízdné, historie

Lisabon ma čtyři linky metra označené barvou a symbolem. Modrý racek, žlutá kytka, zelená loďka a červený kompas. Metro je v provozu od 6:30 do 1:00 některé vestibuly jsou otevřené jen do 21:30 a jen v pracovní den. Všechny mnou navštívené stanice měly boční nástupiště a nezbytnou kachličkovou výzdobu. Informační systém jak ve vestibulech, nástupištích i ve vozech je na dobré úrovni.

Aktuální mapa metra v Lisabonu
Aktuální mapa metra v Lisabonu

Doprava v Lisabonu

Dopravní systém je v Lisabonu zahrnuje metro, autobusy, tramvaje a také tzv. elevadores, (výtahy nebo pozemní lanovky). Existuje zde také poměrně hustá síť příměstských vlaků.

Metro má čtyři barevně odlišené linky (červenou, zelenou, modrou a žlutou) a většinu své trasy jede po zemi. Intervaly jednotlivých souprav se pohybují mezi 3 a 10 minutami a v provozu jsou od 6:30 do 01:00 hod. Mnoho jeho stanic je vyzdobeno uměleckými díly, díky kterým dostává cestování metrem jiný, zajímavější rozměr.

Jako turisté si určitě nenechte ujít jízdu historickou tramvají, která v Lisabon nefunguje jako atrakce (kterou ale beze sporu alespoň pro turisty je), ale jako plnohodnotný dopravní prostředek.

Jízdné

Protože metro a autobusy s tramvajemi provozují jiné společnosti (autobusy a tramvaje provozuje společnost Carris), liší se i jízdenky těchto dopravních prostředků.

Pro cestování po Lisabonu v hromadné dopravě je třeba zakoupit tzv. Viva viagem card, kterou pořídíte za 0,50 EUR, její platnost je 1 rok a lze na ni v automatech dobíjet různé druhy jízdenek. Jsou to jednorázové jízdenky platné buď pouze v metru nebo platné pouze v autobusech či tramvaji a dále na ni jde nabít jednodenní jízdenka platná v celé síti veřejné dopravy (tj. v metru, autobusech a tramvajích). Kartu můžete také použít pro placení jízdného – tzv. Zapping. Jde o systém předplatného, při kterém kartu nabijete částkou 5 EUR, 10 EUR či 15 EUR a jízdné se pak odečítá jednotlivě, dle uskutečněných jízd. Takto můžete platit jízdné v metru, autobusech a tramvajích, i v příměstských vlacích a výhodou je nejen peněžní bonus, který získáte při dobití, ale i sleva na jednotlivé jízdenky.

Jednorázový lístek platný v celé síti metra stojí 1,25 EUR, 24 hodinový lístek s platností v sítích Metro/Carris stojí 5 EUR, jednorázové jízdné v metru v systému Zapping pak stojí 1,15 EUR.

Lístky a karty Viva viagem lze zakoupit v prodejním automatu v každé stanici metra nebo u pokladen umístěných na některých stanicích metra.

Pokud chcete pobývat v Lisabonu déle než několik dní a chcete více cestovat, můžete pořídit Lisboa viva card. Jde o chipovou kartu, na kterou lze nahrát různé časově a místně omezené jízdenky. Vydání karty stojí 7 EUR a trvá 10 pracovních dní.

Děti do 4 let věku mají dopravu v metru zdarma.Pro cestování autobusem a tramvajemi také můžete využít kartu Viva viagem card. Jednorázová jízdenka pak vyjde na 1,25 EUR a jedna jízda v systému Zapping na 1,15 EUR. Jízdenky lze zakoupit i u řidiče. Vyjdou pak ale o něco dráž – lístek na autobus stojí 1,75 EUR, lístek na tramvaj 2,85 EUR. Jednorázový zpáteční lístek platný v elevador (výtahu) přijde na 3,50 EUR.

Turisté možná přivítají zakoupení Lisboa Card, která umožňuje cestovat zdarma v době své platnosti všemi dopravními prostředky v Lisabonu, umožňuje vstup zdarma do více než 80 muzeí a památek a díky ní získá její držitel významné slevy na mnoha místech. Karta se prodává za 17,50 EUR s platností na 24 hodin, za 29,50 EUR s platností na 48 hodin a za 36 EUR na 72 hodiny. Děti od 5 do 11 let věku mají nárok při nákupu karty na slevu.

Odkazy

http://www.metrolisboa.pt/. http://www.carris.pt/.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko