Metro Lausanne - mapy, jízdné, historie

Metro v Lausanne, hlavním městě kantonu Vaud v západní části Švýcarska, a okolních obcích Epalinge a Renens zahrnuje dvě linky, jejichž vlastníky jsou dvě různé společnosti a provozovatelem je třetí společnost. Je jediným systémem metra ve Švýcarsku.

Linka m1, zprovozněná roku 1991, je lehké metro, kde pouze 3 z 15 stanic jsou podzemní. Linka m2 byla zprovozněna roku 2008 jako automatické metro s vlaky na pneumatikách, jižní část trati tvoří zmodernizovaná bývalá pozemní lanová dráha Lausanne–Ouchy z roku 1877, v letech 1954–1958 přestavěná na zčásti podzemní ozubnicovou dráhu. Maximálním podélným sklonem kolem 12 % je linka m2 nejstrmější tratí metra v Evropě. Plánovaná linka m3 má být standardní tramvaj.

Síť městských drah v Lausanne doplňuje ještě úzkorozchodná příměstská železnice LEB od stanice Lausanne-Flon na severozápad, do stanice Echallens Bercher. Tato železnice není číslována jako trasy metra, ale označením S1.

Aktuální mapa metra v Lausanne
Aktuální mapa metra v Lausanne

Doprava v Lausanne

Dopravu ve městě zajišťuje především metro, jeho síť je dále posílena několika linkami autobusů a trolejbusů. Ty jsou provozovány společností Transports publics de la région lausannoise (TL). V rámci městské hromadné dopravy také lze využít vlaky příměstské železnice.

Metro má dvě linky, M1 a M2. Pouze tři stanice linky M1 jsou umístěny pod zemí, proto se metro řadí mezi tzv. lehká metra. Linka M2 byla zprovozněna poměrně nedávno, v roce 2008, jako moderní, plně automatizované metro. To znamená, že jezdí bez řidiče. Devadesát procent jeho trati vede pod zemí a jeho jižní část je tvořena bývalou pozemní lanovkou. S maximálním sklonem 12 % je tak nejstrmějším metrem na světě. V plánu je výstavba linky M3, která by měla celá jezdit po zemi.

Provoz trolejbusů má v Lausanne dlouhou tradici, funguje již od roku 1931, a je tak třetí nejstarší na světě (po Šanghaji a Filadelfii). Síť metra pak doplňuje ještě několik linek autobusů. Ty spolu s trolejbusy zajišťují denní i noční provoz.

Jízdné

Město a jeho okolí je rozděleno do zón, od kterých se pak odvozuje cena jízdného.

Jednorázová jízdenka platná 3 zastávky pouze v síti TL, časově omezena 30 minutami je k sehnání za 1,90 CHF. Jednorázová přestupní jízdenka platná v zóně 11 (širší centrum města) po dobu 1 hodiny pak vyjde na 3 CHF.

Pokud potřebujete v rámci jednoho dne uskutečnit více cest, bude výhodnější a pohodlnější pořídit jednodenní časovou jízdenku za 8,60 CHF pro zónu 11. Je platná od chvíle označení do 5:00 hodin následujícího dne.

K dostání jsou také týdenní, měsíční a roční jízdenky. Pro dospělého a jednu zónu tak vyjdou na 30 CHF týdenní, 66 CHF měsíční a roční na 660 CHF.

Lístky si můžete zakoupit v prodejních automatech, které jsou umístěné na všech zastávkách, na hlavních vlakových stanicích a v prodejních místech společnosti TL. Při nákupu lístků v automatech je potřeba přesná částka, proto může být snadnější pořídit si předplacenou kartu Galaxy za 10 CHF, 20 CHF či 50 CHF, díky které pak nakupujete lístky v automatu bez obtíží.

Junioři (mezi něž se řadí děti a mladí lidé ve věku 6 – 25 let) mají nárok na slevu, stejně jako senioři od 64, resp. 65 let věku (ženy od 64 let, muži od 65 let). Speciální jízdenky jsou potřeba pro psy a pro kola.

Více informací o jízdném se dozvíte na stránkách společnosti TL (dostupné ve francouzštině).

Pokud se v Lausanne ubytujete v hotelu, máte nárok na tzv. „Lausanne Trasport Card“, která umožňuje neomezeně cestovat městskou hromadnou dopravou po celou dobu vašeho pobytu včetně příjezdového a odjezdového dne. Karta je vydávána hotelem a přísluší všem návštěvníkům, kteří platí „taxe de séjour“, tedy pobytovou taxu.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko