Metro Kyjev - mapy, jízdné, historie

Metro v Kyjevě tvoří systém tří linek podzemní dráhy pod hlavním městem Ukrajiny, Kyjevem. Je to nejstarší systém svého druhu v zemi a třetí v bývalém SSSR. V provozu je kyjevské metro od roku 1960, denně přepraví okolo 1,38 milionu lidí.

Aktuální mapa metra v Kyjevě
Aktuální mapa metra v Kyjevě
Interaktivní mapa metra Kyjevě

Doprava v Kyjevě

Dopravu v Kyjevě zajišťuje metro, autobusy, trolejbusy, tramvaje a lanová dráha v centru města, která je poměrně vytížená. V Kyjevě také naleznete speciální minibusy, tzv. maršrutky.

Síť metra je tvořena třemi linkami, 1. červenou, 2. modrou a 3. zelenou (čtvrtá, žlutá trasa je ve výstavbě a pátá trasa je plánována), které tvoří v centru města přestupní trojúhelník, což je typickým znakem sítí metra vzniklých v socialistických zemích. Metro jezdí v době přibližně od 6:00 do půlnoci. Zajímavostí může být, že kyjevské metro je jedno z nejhlubších na světě.

Tramvaje jezdí především v okrajových částech města, v centru nejezdí od roku 2001 vůbec, tam je nahradily trolejbusy. Doprava autobusy bude asi nejméně příjemná, protože mnohdy nedodržují jízdní řády.

Maršrutky jsou speciální minibusy, kterými je cestování poněkud příjemnější, ale také o něco málo dražší. Zatímco jednotlivá jízda stojí v městské hromadné dopravě 2 hřivny (cca 5,- Kč), v maršrutce zaplatíte asi 3 – 4 hřivny a platí se přímo řidiči. Minibusy zastavují na znamení většinou na zastávkách autobusů.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko