Metro Kodaň - mapy, jízdné, historie

V Kodani jsou dvě linky velice moderního a zcela automatického metra, vlakové soupravy jezdí bez řidičů. V plánu je jeho další rozšíření o okružní linky M3 a M4.

Aktuální mapa metra v Kodani
Aktuální mapa metra v Kodani
Mapa plánovaného rozvoje metra v Kodani
Aktuální mapa metra v Kodani

Doprava v Kodani

Síť městské hromadné dopravy v Kodani je tvořena metrem, autobusy, příměstskými vlaky (tzv. S-train) a loděmi, které jsou žluté barvy

. Metro má dvě linky, jejichž délka čítá celkem 21 km, přičemž pouze na 10 km jezdí metro pod zemí. Symbolem metra je tmavočervené M stojící nad podstavci. Jeho dvě linky nesou označení M1 a M2 a v plánu je rozšíření sítě metra o další linku M3, která má být hotová v roce 2018. Řízení vlakových souprav je plně automatizováno, tj. jezdí bez řidiče. Ale v metru je personál, který je nápomocný, pokud je třeba, a kontroluje platnost jízdních dokladů. Příjemné pro cestující je, že kodaňské metro jezdí i v noci, a to celý týden.

Autobusů jezdí v Kodani více než 400 linek a je provozu stejně jako vlaky denně od cca 5:00 hodin do 0:30.

Protože Dánsko je zemí cyklistů, je možné si zapůjčit zdarma kolo. Prostě si jej pouze vyzvednete ve stojanu s koly na 20 DKK zálohu, která se vám vrátí ve chvíli, kdy kolo opět vrátíte do stojanu.

Jízdné Kodaň

Cena jízdného se jako ve většině měst odvozuje podle toho, kolika zónami, do nichž je město rozděleno, potřebujete cestovat. Pokud se potřebujete pohybovat pouze po vnitřní Kodani, budou vám stačit zóny dvě.

Jednorázová jízdenka platná pro dvě zóny stojí 24 DKK a cestovat na ni můžete plnou hodinu. Pokud víte, že cest uděláte o něco více, můžete si pořídit balíček 10 jízd platných pro dvě zóny za 140 DKK.

Pro turisty bude zřejmě výhodný tzv. City Pass, což je časově omezená jízdenka, (24 hodin, nebo 72 hodin) za 70 DKK, resp. 180 DKK. Jízdenka je platná pro zóny 1 – 4 a můžete na ni jezdit v těchto oblastech po dobu její platnosti zcela neomezeně.

Lístky je možné zakoupit v automatech umístěných ve stanicích metra, v novinových stáncích nebo také u řidiče autobusu, tam ale zaplatíte za jízdenku o něco více. Děti mladší 12 let mají v doprovodu jednoho dospělého s platným jízdním dokladem dopravu zdarma. Maximální počet dětí na jednoho dospělého jsou dvě.

Více o kodaňském metru naleznete zde: http://intl.m.dk/ a některé informace pro turisty naleznete na stránkách dopravního podniku: http://www.moviatrafik.dk/dinrejse/Tourist/touristguideUK/Pages/touristuk.aspx.

Návštěvníci mohou využít i tzv. Copenhagen Card, jejímuž majiteli zaručuje vstup zdarma do cca 65 muzeí a památek, dopravu zdarma a díky ní má také její majitel nárok na slevu ve vybraných restauracích, půjčovnách aut, obchodech a památkách. Karta je platná po 24 hodin, 72 hodin nebo nově od 1. dubna 2012 také 120 hodin. Za jednodenní kartu zaplatíte 229 DKK (od 1. 4. 2012 249 DKK), za 72 hodinovou 459 DKK, resp. 479 DKK od 1. 4. a za 120 hodinovou 699 DKK. Pořídíte ji na letišti, v turistických centrech a na hlavních vlakových stanicích.

Více info o Copenhagen Card se dozvíte na http://www.visitcopenhagen.com/book-your-stay/copenhagen-card.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko