Metro Istanbul - mapy, jízdné, historie

Metro v Istanbulu tvoří v současnosti jednu provozovanou podzemní linku. Provozovatelem je společnost İstanbul Ulaşim A. Ş.

Aktuální mapa metra v Istanbulu

Doprava v Istanbulu

Městská hromadná doprava v Istanbulu je pokryta metrem, tramvajemi, autobusy, jednou trasou „lanovky“ (svého druhu podzemní lanovka), městskými vlaky a trajekty.

Síť metra se poměrně dynamicky rozvíjí. V současnosti zahrnuje metro tři funkční linky, linky M1, M2 a M4, a dvě linky ve výstavbě – M3 a M5.
Po Istanbulu se také můžeme pohybovat několika linkami tramvají, přičemž některé z nich jsou historické, sloužící jak k dopravě, tak jako atrakce.
Linek autobusů je nespočetně více. O to víc, že autobusy jsou provozovány společností IETT patřící městu i soukromými dopravci. Naštěstí lze jízdné platit v obou druzích autobusů stejnými doklady; v soukromých autobusech je navíc ještě možné platit v hotovosti.

Zajímavým způsobem dopravy může být tzv. Dolmus taxi (dolmus znamená v turečtině „plný“). Jde o systém sdíleného taxi. Osmimístné taxiky, které jsou stejně jako běžné taxi žluté barvy, liší se jen nápisem Dolmus, jezdí po určitých trasách a vyjíždějí, jen když jsou plně obsazeny. Odtud pochází jejich název. Cesta v takovém taxi je o něco levnější než běžné taxi, ale dražší než autobus.

Doprava v Istanbulu je v provozu přibližně od 6 hodin ráno do půlnoci.

Jízdné Istanbul

Jednotlivé jízdné se platí žetony, které si musí cestující zakoupit před nastoupením do dopravního prostředku. Cena jedné jízdy (jednoho žetonu) je TL2, pouze za některé typy tramvají (mezi nimi nalezneme i historickou tramvaj) se platí TL1.

Jednotlivé jízdné se dá také platit, a nutno podotknout, že mnohem pohodlněji, prostřednictvím RFID chipové karty, která se dobije penězi a z níž se posléze strhává kredit podle uskutečněných jízd. Takto placené jízdné vyjde přibližně o 12 % levněji. Karta sama stojí TL10 a prodává se ve stáncích blízko velkých stanic metra. Její výhoda je i v tom, že může být použita pro platbu více cestujících najednou. Kredit se pak dá nabít i v automatech.

Další způsob, jak platit jízdné, je Akbil electronic transit pass, což je malý chip na plastové podložce velikosti klíče, který pořídíte na vratnou zálohu TL6. Díky tomuto chipu můžete cestovat 120 minut různými dopravními prostředky za nižší cenu, než byste zaplatili v případě užití žetonů. Akbil chip je ovšem postupně nahrazován RFID chipovou kartou.

Existuje také beşiBiryerde Transit Card, která je nabita 5 jednotlivými jízdami a umožňuje jízdu téměř všemi dopravními prostředky hromadné dopravy v Istanbulu. Tato jízdenka nahrazuje papírové autobusové jízdenky a je doplňkem k elektronické kartě Akbil. Zdá se bohužel, že zatím ne všechny turnikety jsou uzpůsobeny ke čtení tohoto druhu karty.

Lístky a žetony se dají pořídit v automatech Jetonmatik umístěných blízko hlavních autobusových zastávek, stanic metra, tramvají, autobusů a trajektů. Také jsou k zakoupení v některých novinových stáncích a stáncích s občerstvením.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko