Metro Helsinki - mapy, jízdné, historie

Metro v Helsinkách, Helsinské metro (finsky Helsingin metro, švédsky Helsingfors metro je síť metra v Helsinkách. Je to nejsevernější metro na světě a jediné ve Finsku. Síť byla otevřena 2. srpna 1982 po 27 letech plánování a výstavby. Provozuje ho Dopravní podnik města Helsinky Helsingin kaupungin liikennelaitos.

Síť sestává z jediné rozvětvené linky se 17 stanicemi o celkové délce 22,1 km. Obsluhuje zejména předměstí ve východních Helsinkách, ale využívá se i pro dopravu v centru města. Helsinské metro přepraví podle statistik provozovatele přes 50 milionů pasažérů ročně.

Aktuální mapa metra v Helsinkách

Aktuální mapa metra v Helsinkách

Doprava v Helsinkách

Doprava v Helsinkách zahrnuje metro, autobusy, tramvaje a dokonce i přívozy.

Metro v Helsinkách je nejsevernější na světě a jeho síť je velmi jednoduchá. Skládá se jen z jedné, do dvou větví rozdělené linky a celkem čítá 17 zastávek, z nichž pouze šest je podpovrchových. Délka metra je 22,1 km a všechny jeho zastávky jsou viditelně označeny velkým červeným písmenem M.
Síť metra je doplněna přibližně 15 tramvajovými linkami a asi stovkou linek autobusových.

Jízdné

Helsinki a jeho okolí jsou rozděleny do několika zón. Cena jízdného je, jako v mnoha dalších městech, odvislá od konkrétních zón, kterými potřebujete cestovat. Jednorázový lístek stojí 2,70€ pro jednu zónu (nebo 4,50€ či 7€ pro více zón) nebo 2,20€, pokud jej koupíte v automatu. Jízdenky jsou přestupné a platné od chvíle zakoupení. Pro jednu zónu platí přibližně 80 minut, ovšem lístky zakoupené v automatu mají platnost o 10 minut delší.

Pokud pojedete jen tramvají, můžete si zakoupit přestupní lístek platný pouze v tramvaji. Pořídíte jej za 2€ a je k dostání pouze v automatu, řidiči jej neprodávají. Pro poněkud delší cesty je vhodný dvouhodinový lístek, který je platný od chvíle validace v prvním dopravním prostředku. Stojí od 3,70€ (pro jednu zónu) do 8,40€ (pro tři zóny). Pokud hodláte cestovat více jeden či více dní po sobě, určitě vás potěší možnost koupit jednodenní až sedmidenní časový lístek. Je platný od chvíle první validace (s výjimkou zakoupení v automatu; ten je platný od chvíle zakoupení). Kromě automatů se dá sehnat v místech prodeje a jednodenní lístek také pořídíte u řidičů a průvodčích. Cena se pohybuje od 7€ do 28€ za jednu zónu, od 12€ - 48€ za dvě zóny a od 18€ - 72€ pro tři zóny.

Pro delší pobyt se vyplatí pořídit Travel Card, na kterou se dá nahrát časová jízdenka v délce od 14 do 365 dnů. Pořídíte ji od 23,10€. Travel Card lze také nabít kreditem, ze kterého se pak strhává jízdné podle uskutečněných cest. Jedna jízda tak tímto způsobem vyjde levněji než jednorázová jízdenka (1,84€ za jednu zónu, 3,47€ za dvě zóny a 5,60€ za tři zóny).

Návštěvníci mířící do Helsinek za kulturou možná ocení tzv. Helsinki Card, která umožňuje neomezené cestování po Helsinkách v době své platnosti, dále zahrnuje průvodce a mapu města, vstup zdarma do některých muzeí a dalších památek a slevy 10 % – 20 % ve vybraných restauracích, obchodech, půjčovnách aut, apod. Cena karty je 36€ za 24 hodin, 46€ za 48 hodin a 56€ za 72 hodin. Dětem ve věku 7 – 16 let je na zakoupení karty poskytována sleva.

Odkazy

Informace o dopravě a cenách naleznete na stránkách http://www.hsl.fi.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko