Metro Charleroi - mapy, jízdné, historie

Metro v Charleroi má v současné době 25km. Jde o tramvajovou expresní síť.

Aktuální mapa metra Charleroi
Aktuální mapa metra v Charleroi

Doprava v Cherleroi

Dopravu po městě zajišťují autobusy a metro označované také jako LMC (Métro léger de Charleroi). Jde o tzv. pre-metro, což jsou v podstatě tramvaje jezdící částečně v podzemí a na viaduktech a částečně po zemi. Síť metra je tvořena pěti linkami (č. 54, 55, 84, 88 a 89), které obkružují v centru města smyčku se dvěma větvemi, které se táhnou do okrajových částí města. Metro je, stejně jako Bruselské, značeno bílým tiskacím M na modrém pozadí. Původní plány metra byly mnohem rozsáhlejší, ale z nedostatku finančních prostředků a perspektivy mála přepravených cestujících nebyly uskutečněny. Některé části metra dokonce byly postaveny, ale nikdy nebyly uvedeny do provozu. V současné době se opět pracuje na rozšíření sítě metra.

Jízdné v Cherleroi

Město je rozděleno do několika zón. Od počtu zón, kterými potřebujete cestovat, je odvozena cena jízdného.

Jednorázové jízdenky jsou k dostání od 1,70€ za 1 nebo 2 zóny, po 5,10€ za 6 a více zón. Pokud plánujete cestovat během několika dní intenzivněji, určitě bude pohodlnější pořídit jednodenní či třídenní jízdenku, na kterou můžete cestovat po dobu její platnosti neomezeně. Cena se pohybuje od 2,50€ do 7,50€ (opět podle počtu zón) za jednodenní jízdenku, za třídenní zaplatíte od 5€ do 15€.

Další způsob, jak platit jízdné, je zakoupit si jednu z několika druhů karet, na které je předplacen kredit. Ten se strhává podle uskutečněných jízd. Výhodou takového způsobu placení je nejen jeho pohodlnost, ale také to, že poskytuje slevu na jízdném. Ceny karet se pohybují kolem 10 - 20€.

Lístky si můžete zakoupit u řidičů tramvají či autobusů nebo v prodejních místech společnosti TEC. Také některé zastávky jsou vybaveny prodejními automaty, kde lze lístek pořídit. Jízdné mají zdarma děti do šesti let. Dětem ve věku 6-11 let a seniorům po 65 roce lze nechat vystavit legitimaci, na jejímž základě mají nárok na bezplatné jízdné. Rodiny a skupiny mají také nárok na slevu.

Odkazy v Cherleroi

Více informací se dozvíte na stránkách společnosti TEC.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko