Metro Bukurešť - mapy, jízdné, historie

Metro v Bukurešti, Bukurešťské metro (rumunsky Metroul bucureştean) tvoří čtyři linky podzemní dráhy pod hlavním městem Rumunska Bukureští. Jedná se o jediný systém podzemní dráhy v zemi.

Bukurešťské metro je většinou konstruované jako podzemní, s raženými (někde hloubenými) tunely. Stanice jsou založené v malé hloubce, jsou tedy budované v otevřené jámě z povrchu. Nástupiště mají délku celkem 126 m, což umožňuje provoz až šestivozových vlaků. Celková délka sítě činí 62,4 km se 45 stanicemi.

Aktuální mapa metra v Bukurešti
Mapa plánovaného rozvoje metra v Bukurešti
Aktuální mapa metra v Bukurešti

Doprava v Bukurešti

Městskou hromadnou dopravu v Bukurešti zajišťují dvě společnosti. Společnost Metrorex provozuje metro a společnost RATB pozemní dopravu, která se sestává z autobusů, trolejbusů, tramvají a „lehkých vlaků“.

Metro má čtyři linky: M1 – žlutá, M2 – modrá, M3 – červená a M4 – zelená. Ve výstavbě je také linka M5 a v plánu je prodloužení linky M4 a vybudování linky M6. Metro jezdí denně cca od 5:00 hodin do 23:30 hodin se zhruba pětiminutovými intervaly. Stanice metra jsou označeny modrým písmenem M na bílém poli.

Pozemní doprava má hustou síť – 121 linek autobusů, 21 linek tramvají, 3 linky městských vlaků a 19 linek trolejbusů. Proto se může v první chvíli zdát poměrně komplikovaná, její výhodou je ale to, že na zastávku narazíte téměř na každém rohu. Pozemní doprava je v provozu každý den přibližně od 5 hodin do půlnoci. K dispozici jsou také noční autobusy, které jezdí od 23:00 do 1:00 každých 30 minut, od jedné do pěti hodin každých 60 minut a od pěti do šesti hodin ráno opět každou půlhodinu.

Jízdné v Bukurešti

Protože metro a pozemní hromadnou dopravu provozují jiní dopravci, liší se i platné jízdní doklady. Pro metro je možné zakoupit jednotlivé lístky: tzv. „2 trips“ za 4 lei nebo „10 trips“ za 10 lei. Je možné zakoupit i časové jízdenky, a to denní za 6 lei, týdenní za 15 lei, měsíční za 50 lei nebo měsíční omezenou na 62 jízd za 35 lei.

Nebo je také možné platit jízdné v metru skrze elektronickou peněženku, což je funkce Activ Card, která je vydávána společností RATB. Karta je nepřenosná a vydává se na průkaz totožnosti. Na ní se pak kromě služby elektronické peněženky, díky níž můžete platit jednotlivé jízdné velmi rychle a snadno (jednotlivá jízda v povrchových dopravních prostředcích stojí 1,30 lei), dají také nahrát různé časové jízdenky pro povrchovou dopravu. Denní pas stojí 8 lei, týdenní 17 lei a 15 denní 25 lei.

Odkazy

Více informací naleznete na http://www.metrorex.ro nebo na www.ratb.ro (bohužel tyto stránky jsou dostupné pouze v rumunštině).


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko