Metro Budapešť - mapy, jízdné, historie

Dopravu po Budapešti zajišťuje metro, které je mimochodem po Londýnském druhé nejstarší, autobusy, tramvaje a trolejbusy. Do celkem husté sítě městské hromadné dopravy patří také lanová dráha, příměstské vlaky tratě HÉV a dokonce i lodní doprava.

Metro má tři linky značené M1 – M3 a odlišené barevně – žlutá, červená a modrá, ve výstavbě je i čtvrtá, zelená linka. Trasy metra mají v centru města jednu přestupní stanici – Deák Ferenc tér. Autobusy jezdí po celém městě, v kopcovité části města na západě jsou téměř výhradním dopravním prostředkem. Jsou označeny čísly od 3 do 297, noční pak s bílými číslicemi 901 až 999 na černém pozadí. Tramvaje jsou nejstarším dopravním prostředkem a zajišťují dopravu v podstatě po celém městě, počet tramvajových linek je kolem 30. Dále se návštěvník může svézt přibližně 15 trolejbusovými linkami.

Aktuální mapa metra v Budapešti
Aktuální mapa metra v Budapešti
Jízdné

Jednotlivých jízdenek je v Budapešti hned několik druhů. Použít můžete jednosměrnou 30 minutovou přestupní jízdenku platnou pouze v metru a jen pro tři stanice za 260 HUF. Pořídit se dá také 60 minutová nepřestupní jízdenka za 320 HUF (za 400 HUF v případě, že ji koupíte u řidiče). Pro delší cestu je k dispozici přestupní jízdenka, kterou lze použít pouze pro jeden přestup a je platná 90 minut. Musí být označena dvakrát – poprvé na své jedné straně při nástupu do dopravního prostředku, podruhé při přestupu na druhé straně. Zaplatíte za ni 490 HUF. Můžete také pořídit bloček s 10 jednotlivými přestupními jízdenkami, který stojí 2 800 HUF.

Zakoupit lze také časové jízdenky, které jsou výhodné nejen cenově, ale i proto, že jsou platné u více dopravců než jen u BKV (hlavní přepravce v Budapešti). Sehnat lze 24 hodinovou jízdenku za 1 550 HUF, 24 hodinovou skupinovou jízdenku pro 2 – 5 osob za 3 100 HUF, 72 hodinovou jízdenku za 3 850 HUF a 7 denní jízdenku platnou od 0:00 dne pořízení do 2:00 po posledním platném dni. Tu pořídíte za 4 600 HUF. Jízdenky jsou k zakoupení v prodejních místech, které naleznete u velkých stanic metra, vlaků a autobusů, v prodejních automatech ve stanicích metra a na zastávkách autobusů a tramvají, či v prodejnách tabáku a novin. Jízdenky lze zakoupit i u řidiče, tam ale za poněkud vyšší cenu. Lístek musí být před vstupem na nástupiště nebo těsně po vstupu do dopravního prostředku označen.

Všichni cestující maďarské státní příslušnosti a příslušníci států Evropské unie starší 65 let mají městskou hromadnou dopravu (s výjimkou lanovky a lodní dopravy) zdarma.
Další informace o jízdném a dopravě.

Budapešťská karta

Velice výhodnou a zajímavou může pro někoho být Budapešťská karta. Tato karta dovoluje jednomu dospělému a dítěti do 14 let věku cestovat po Budapešti po dobu 72 hodin zcela neomezeně. Dále v sobě zahrnuje vstupné zdarma do tří muzeí (Muzeum umění na Náměstí hrdinů, Budapešťské historické muzeum a Etnografické muzeum), a dále více než sto slev na různá místa – restaurace, památky, lázně, projížďky lodí, atd.
Více informací o Budapešťské kartě.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko