Metro Brusel - mapy, jízdné, historie

První tunel bruselské podzemky byl vybudován roku 1957. Jednalo se o podzemní tramvajovou zastávku Gare du Midi / Zuidstation.

Vůbec první návrh na výstavbu metra v Bruselu pochází z roku 1892. Na začátku 20. století vzniklo mnoho dalších projektů, např. roku 1925 přišla francouzská společnost Dyle et Bacalan s návrhem na vybudování tří linek metra. Žádný z těchto plánů však nebyl realizován.

Slepá mapa bruselského metra
Mapa bruselského metra s názvy stanic
Schématická mapa linek v Bruselu
schématická mapa linek v Bruselu

Doprava v Bruselu

Městská hromadná doprava v Bruselu provozovaná společností STIB zahrnuje metro, tramvaje a autobusy.

Metro má čtyři linky – č. 1, 2, 5 a 6. Síť metra je rozšířena dalšími třemi linkami (č. 3, 4 a 7) tzv. prémetra (tramvaje jezdící pod zemí, přičemž tunely, ve kterých jezdí, jsou připraveny pro budoucí přestavění na plnohodnotné metro). Bruselské metro je o to zajímavější a známější, že jeho stanice a podchody jsou vyzdobeny různými uměleckými díly. Můžeme tak při cestování ocenit více než šedesát děl všech druhů – od maleb přes skulptury po fotografie.

Tramvaje mají v Bruselu stejně jako v Praze přednost před chodci. Do autobusů se nastupuje předními dveřmi a řidiči je nutno ukázat platný lístek. Zastávky pozemních dopravních prostředků jsou značeny bílým počátečním písmenem na červeném poli (B – bus, T – tramvaj), zatímco metro je značeno stylizovaným bílým M na modrém pozadí. Zastávky na znamení nesou nápis „sur demande“ (na vyžádání).

Většina linek v Bruselu jezdí od 5:00 hodin do půlnoci. Noční autobusy jezdí každý pátek a sobotu od půlnoci do 3:00 hodin s půlhodinovými intervaly.

Jízdné v bruselu

Systém jízdného je pro turisty celkem jednoduchý a přehledný. Jednotlivé jízdenky můžete zakoupit ve dvou variantách: jednosměrná přestupní jízdenka MOBIB platná ve vozech společnosti STIB za 1,80€ nebo jednosměrná přestupní jízdenka JUMP platná v dopravních prostředcích společnosti STIB i ostatních dopravců (De Lijn, TEC, SNCB – zajišťují vlakovou dopravu a dopravu dálkovými autobusy) za 2€ nebo za 2,50€, pokud jej kupujete u řidiče.

Pořídit se dá také balíček 5 jednotlivých JUMP jízdenek za 7,50€ nebo balíček 10 jízdenek platných buď pouze u přepravce STIB za 11,80€ či i u dalších přepravců (JUMP jízdenka) za 13€.

Pokud hodláte cestovat jeden den velmi intenzivně, doporučujeme zakoupit jednodenní JUMP lístek (platný v den validace) za 6€. K dostání jsou také časové jízdenky ve variantách 24 hodin, 48 hodin a 72 hodin za 6€, 10€ a 13€. Tyto platí pouze v síti STIB, ale jejich výhodou je, že dovolují cestovat i speciální letištní linkou, pro niž je jinak zapotřebí speciální lístek v hodnotě 3,50€ v předprodeji (nebo 6€ přímo u řidiče autobusu).

Jízdenky se dají pořídit v místech předprodeje BOOTIK, KIOSK (19 prodejních míst na ve stanicích metra), v prodejních automatech umístěných ve stanicích metra a na důležitých tramvajových a autobusových zastávkách, dále ve většině supermarketů a trafik nebo lze také pořídit některé jízdenky online.

Krátkodobí návštěvníci, kteří přijeli za kulturou, možná ocení Brussels Card, která v sobě zahrnuje vstup zdarma do 25 muzeí, dopravu v prostředcích společnosti STIB (kromě cest na letiště) a další různé slevy. Její vlastníci také obdrží při koupi zdarma plán města a průvodce. Brussels Card lze zakoupit na dobu 24 hodin za 24€, 48 hodin za 34€ nebo 72 hodin za 40€a pořídíte ji v předprodejních místech BOOTIK, v turistických informacích, v hotelích a muzeích.

Odkazy k metru v Bruselu

Informace o dopravě a dopravném.
STIB/MIVB official website


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko