Metro Berlín- mapy, jízdné, historie

Podzemní dráha, metro, představuje v Berlíně páteř zdejší městské hromadné dopravy. Tvoří jej celkem devět linek, z nichž historie některých je více než 100 let dlouhá; první vlaky vyjely do Berlínského podzemí v roce 1902. Jako znak celého systému se používá bílé písmeno U na modrém čtverhranném poli.

V metru dnes funguje celkem 173 stanic (9. největší síť podle počtu stanic), délka sítě dosahuje 146,3 km (což je například více než délka pražské tramvajové sítě). Slouží 10 linek označovaných U1 až U9;a nova linka U55 nejdelší z nich je U7 (32 km, 40 stanic) a nejkratší U55 (1,4 km, 3 stanice). Metro jezdí v intervalech od dvou (špička) až do patnácti minut (na některých linkách noční provoz). Systému slouží mnoho dep a čtyři dílny.

Aktuální mapa metra v Berlíně
Aktuální mapa metra v Berlině
Interaktivní mapa metra Berlín

Doprava v Berlíně

Síť městské hromadné dopravy zahrnuje metro (U-Bahn), autobusy, metrobusy, metrotramvaje, tramvaje, vlaky (S-Bahn) a lodě.

Metro má poměrně hustou síť deseti linek značených U1 – U9 (desátou linkou je linka U55) se zhruba 173 stanicemi. Vlakových linek je ve městě 15 a jsou značeny písmenem S a číslovkou. Metro i vlaky mají u některých linek zajištěn noční provoz, ale pouze o víkendu a před svátky zhruba od 0:30 (v jiných dnech konec provozu) do cca 6:00.

Metrobusy a metrotramvaje jsou poměrně mladým dopravním prostředkem (začaly fungovat v roce 2004) a tvoří povrchovou dopravu po městě. Označeny jsou písmenem M a číslovkou. Výhodné pro cestování jsou především svými krátkými intervaly (maximálně 10 minut).

Tramvaje jezdí dnes pouze v oblasti bývalého východního Berlína, proto je pravděpodobně nevyužijte tak často. Naopak autobusy jezdí na území celého města, ke svým cestám je tak budete potřebovat výrazně častěji. Vstupuje se do nich dveřmi u řidiče, kterému je třeba ukázat platný lístek.

Jízdné

Město je, stejně jako mnoho dalších metropolí, rozděleno do cestovních zón (A, B, C), od kterých je odvozena cena jízdného. Pokud cestujete sporadicky, stačí zakoupit jednotlivou jízdenku. Existuje jednosměrný, přestupní lístek (německy Einzelfahrschein), který je platný 2 hodiny. Pro zónu AB stojí 2,30€, pro zónu BC 2,70€, a pro zónu ABC 3€. Nebo lze pořídit tzv. Kurzstrecke – lístek pro cestování na malou vzdálenost. Platí 3 zastávky metra nebo 3 zastávky vlaku; mezi vlakem a metrem lze jako mezi jedinými přestupovat. Dále je platný pro 6 zastávek tramvaje či 6 zastávek autobusu. Použít jej lze i na lodi kromě linky F10. Lístek stojí 1,40€ a využít jej můžete ve všech zónách. Pořídit se dá také 4-Trip Ticket, což je lístek sestávající ze 4 částí, tedy 4 jednotlivých přestupních jízdenek platných pouze v zóně AB. Cena této čtyř-jízdenky je 8,20€.

Pro intenzivnější cestování je vhodné pořídit časovou jízdenku. K dostání je denní, týdenní, měsíční a roční. Cena je odvozena podle délky trvání a počtu zón, ve kterých je platná. Denní jízdenku pořídíte za 6,30€ pro zónu AB (pro zónu BC je to 6,60€ a pro ABC 6,80€), týdenní za 27,20€ AB, 28€ BC a za 33,50€ ABC. Pro společné cestování maximálně 5 lidí se vyplatí pořídit jednodenní skupinový lístek platný od chvíle označení do 3:00 hodin ráno následujícího dne. Cena se pohybuje podle počtu zón, pro které je platná, od 15€ do 15,50€.

Lístky jsou k dostání v místech prodeje ve stanicích metra nebo v prodejních automatech. Některé druhy lístků jsou k zakoupení u řidičů autobusů nebo v automatech umístěných v tramvajích. Děti ve věku 6 – 14 let mají nárok na snížené jízdné.

Pro turisty mohou být zajímavé Berlin City TourCard a Berlin WelcomeCard. Obě seženete s dobou platnosti 48 hodin, 72 hodin nebo 5 dní. Berlin City TourCard zahrnuje zdarma cestování v zónách AB a slevu 15 – 50 % na 48 místech a plán města. Její cena se pohybuje od 16,90€ do 29,90€. Berlin WelcomeCard obsahuje volné cestování v zónách AB nebo ABC, slevu 25 – 50 % na 200 místech a zdarma vstup na výstavy na Museum Island Berlin. Zaplatíte za ni 17,90€ až 35,90€. Více detailních informací.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko