Metro v Barceloně - mapy, jízdné, historie

Barcelona má rozsáhlou síť linek metra. Všechny se protínají v centru Barcelony - v oblasti zastávek Passeig de Gracia a Catalunya.

Aktuální mapa metra v Barceloně
Aktuální mapa metra v Barceloně
Mapa Bercelonského metra
Doprava v Barceloně

Doprava v Barceloně je zajišťována metrem, autobusy, tramvajemi a příměstskými vlaky. Do integrované dopravy se zahrnuje i Funicular de Montjuïc, lanovková dráha vedoucí na kopec Montjuïc.

Metro se k dnešnímu dni skládá z 11 linek, z nichž je většina provozována společností TMB, o tři z nich, linky L6 – L8, se stará společnost FGC, která provozuje příměstské vlaky. Další dvě linky, L12 a L13, jsou ve výstavbě. Výhodou metra je, že jeho poměrně hustá síť pokrývá většinu významných míst, jezdí často a na čas. Provozní doba metra je od pondělka do čtvrtka, o nedělích a o svátcích od 5:00 ráno do půlnoci, v pátek a v předvečer svátků se prodlužuje provozní doba do 2:00 v noci. O sobotách, 23. června, 14. srpna a 23. září pouze do 23:00.

Příměstské vlaky jsou provozovány společnostmi FGC (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya) a Rodalies Renfe. Svoje trasy mají v Barceloně také linky speciálních turistických autobusů, tzv. Bus Turístic, které pokrývají všechny nejznámější památky města.

Barcelona je, stejně jako většina evropských metropolí, rozdělena do šesti cestovních zón, od kterých se odvozuje cena jízdného.

Jízdné v Barceloně

Většinu jízdenek na hromadnou dopravu v Barceloně lze zakoupit v prodejních automatech na stanicích metra, u pokladen společnosti TMB a, pokud se jedná o integrované jízdenky, také u příslušných pokladen. Výjimku tvoří jednorázový lístek na autobus, který lze pořídit pouze v tomto dopravním prostředku.

Jízdné jednorázové a pro turistický autobus

Jízdného existuje více druhů. Pro metro a autobusy společnosti TMB lze zakoupit jednorázovou jízdenku za 2€, na tramvaj (Tramvia Blau) pořídíte jednosměrný lístek za 3€, zpáteční za 4,70€. Speciální, 1 a 2 denní lístky existují pro turistický autobus, prodávají se za 24€ resp. 31€ pro dospělé a za 14€ resp. 18€ pro děti.

Částečně integrované jízdenky

Zakoupit lze také 2 až 5 denní, částečně integrované jízdenky. Ty jsou platné pro většinu hromadné dopravy ve městě, jen s menšími omezeními. Platné jsou 2 až 5 po sobě jdoucích dní od prvního označení. Nejlevnější vyjde na 12,80€, nejdražší, 5 denní na 28€.

Integrované jízdenky

Pro ty, co chtějí cestovat více, se hodí integrovaná jízdenka, která je platná ve všech dopravních prostředcích bez ohledu na dopravní společnost, která je provozuje. Lze zakoupit jednodenní jízdenku, jejíž cena variuje podle počtu zón, pro které je platná. Cena se pohybuje od 6,95€ do 19,60€. Koupit se dá také jízdenka T-10, která je platná pro 10 přestupních jízd. Její cena se opět odvíjí od počtu zón, ve kterých je platná: 9,25€ – 39,35€. Obdobně lze zakoupit jízdenku T-50/30 a T-70/30 platnou pro 50, resp. 70 jednotlivých, přestupních jízd během 30 po sobě jdoucích dní od první validace. K dostání je také měsíční, čtvrtletní a řada zlevněných integrovaných jízdenek.

Pro detailní informace navštivte http://www.tmb.cat/en/bitllets-i-tarifes.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko