Metro Atény- mapy, jízdné, historie

Metro v Athénách je základním páteřním systémem athénské dopravy. V současné době se systém metra skládá ze tří linek, vytvářející v centru města přestupní trojúhelník (podobně jako například v Praze nebo Kyjevě).

Celá síť dosahuje délky 52 km s 48 stanicemi. Provozovatelem linek 2 a 3 je společnost Attiko Metro, linku 1 pak provozuje společnost ISAP S. A.

Aktuální mapa metra v Aténách
Aktuální mapa metra v Aténách
Mapa plánovaného rozvoje metra v Aténách
Interaktivní mapa metra Atény

Doprava v Aténách

Veřejná doprava v Aténách se za posledních deset let výrazně zlepšila. „Integrovaná“ jízdenka za €1,40 dovoluje cestovat jakýmkoli druhem dopravního prostředku – metrem, příměstskými vlaky, tramvajemi, trolejbusy a autobusy – s neomezenými přestupy téměř kdekoli po Aténách po dobu 90 minut. K dostání je také 24 hodinová jízdenka za €4 nebo týdenní jízdenka za €10. Existují dokonce i jízdenky měsíční.

Jízdné

Jízdenky jsou platné 90 minut od označení a mohou být použity po celé síti metra (tedy na linkách 1, 2 a 3) stejně jako ve většině ostatních prostředků hromadné dopravy včetně příměstských vlaků mezi stanicemi Piraeus, Magoula a Koropi (výjimku tvoří letiště Doukissise Plakentiase). Cestující jsou povinni označit si lístek v automatu při příchodu na stanici, ze které odjíždějí. Cestujícím, kteří si jízdenku neoznačí, hrozí pokuta ve výši 60 násobku běžné ceny jízdenky.

Jízdné na letiště

Pro cestu na a z letiště je potřeba speciální lístek v hodnotě €8. K dostání jsou i zpáteční jízdenky, v únoru roku 2011 stál zpáteční lístek platný 48 hodin €14. K dostání jsou také jednosměrné jízdenky pro dvě a tři osoby.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko