Metro Antverpy - mapy, jízdné, historie

Doprava v Antverpách

Veřejná doprava v Antverpách je zajišťována tramvajemi a autobusy. Pět linek tramvaje (linky číslo 2, 3, 5, 6, a 15) jezdí v centru města podzemí, dále od centra pak nad zemí. Tento dopravní systém je znám pod názvem Pre-metro.

Mapa metra v Antverpách
Jízdné v Antverpách

Jízdné v Antverpách neplatí děti do 5 let věku včetně a senioři starší 65 let. Děti od 6-11 let platí snížené jízdné, na slevu mají nárok i skupiny v počtu od 5 do 44 osob. Tyto osoby musejí cestovat celou jízdu společně.

Jízdenku lze koupit v automatech, na prodejních místech Lijnwinkels, v tafikách, supermarketech apod. nebo u řidiče. Tam je ale pořídíte o něco dráže.

Jízdenky se cenově liší podle počtu zón, ve kterých budete cestovat. Pokud vyberete jízdenku pro jednu zónu, musíte se pohybovat pouze v té, ve které jste nastoupili. Pokud použijete jízdenku pro dvě zóny, můžete se pohybovat v zóně, ve které jste nastoupili, a jedné z přilehlých zón. Pro delší cesty použijte jízdenku platnou pro 3 a více zón.

Ceny za 1 nebo 2 zóny jsou 1,60€ předem (na prodejních místech) nebo 2€ u řidiče. Jízdenka je platná 60 minut. Za jízdenku na 3 a více zón zaplatíte 2€ nebo 3€ u řidiče a jízdenku můžete použít 120 minut.

Pokud budete kupovat jízdenku u řidiče, raději mějte připravenou přesnou sumu. Nejvyšší možná hodnota bankovky, kterou lze platit, je 10€. Pokud kupované jízdenky přesáhnou tuto sumu, lze platit bankovkou s hodnotou 20€.

Po nastoupení do dopravního prostředku je nutné jízdenku označit ve žlutém automatu poblíž dveří počtem zón, kterými chcete cestovat; při přestupu je třeba jízdenku ukázat řidiči.

Lijnkaart a Lijnkaart %

Pokud cestujete o něco více, je výhodné koupit si Lijnkaart, resp. Lijnkaart %, což je Lijnkaart se slevou (pro ty, co na ni mají nárok). Jde o předplacenou kartu, ze které se odečítají peníze dle uskutečněných cest, a jedna cesta s ní vyjde na méně než s jednotlivými jízdenkami. Pokud cestujete ve skupině alespoň 5 osob, je Lijnkaart % nejlevnější způsob. Zakoupit ji lze jen na prodejních místech, u řidiče bohužel ne.

Lijnkaart stojí 9€, Lijnkaart % pouze 7€. Jedna cesta se pak pohybuje pro jednu osobu od 0,9€, resp. 0,7€ do 1,6€, resp. 1,2€, dle počtu zón, kterými cestujete. Platnost takto zakoupeného jízdného je stejná jako u jízdenek, tedy 1, resp. 2 hodiny.

Při vstupu do dopravního prostředku je nutno vždy kartu zaregistrovat v automatu a označit počet zón, kterými budete cestovat. Při přestupu je nutné učinit totéž znovu; přístroj přepočítá, zda je nutný nějaký doplatek. Pokud na jednu kartu cestuje více lidí, je nutné označit ji pro každou osobu (při přestupu pak stačí registrace již pouze jednou).

Day pass, Dětský day pass, 3-day pass, 5-day pass

Pro cestování lze také použít časové jízdenky denní (a levnější denní pro děti), třídenní a pětidenní. Zakoupit ji lze v místech prodeje, v automatech nebo u řidiče, kde vyjde stejně jako jednotlivé jízdenky o něco dráž. Pas je nutný po nástupu do prvního dopravního prostředku označit v automatu. Pokud jste jej ale koupili u řidiče, je již označen a vy se o nic nestaráte.

Denní jízdenka je platná od chvíle označení do 3:59 ráno následujícího dne. Tří a pětidenní pas pak analogicky platí tři, resp. pět po sobě jdoucích dnů od prvního označení.

      Od 1. 2. 2012
  v místě prodeje u řidiče v místě prodeje u řidiče
Day pass 5€ 6€ - 7€
Dětský day pass 1,5€ 2€ 3€ 4,50€
3-day pass 10€ 12€ - -
5-day pass 15€ 18€ - -

Stanice metra

 • Astrid
 • Diamant
 • Elisabeth
 • Frederik van Eeden
 • Groenplaats
 • Handel
 • Meir
 • Opera
 • Plantin
 • Schijnpoort
 • Sport

Odkazy

Detailní informace o jízdném nejen v Antverpách naleznete na oficiálních stránkách De Lijn (EN)


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko