Metro Amsterdam - mapy, jízdné, historie

Metro v Amsterodamu se nazývá sneltrain a mimo centrum města je vedeno nad zemí po stejných kolejích a zastávkách jako tramvaje.

Interaktivní plán metra v Amsterdamu

Jízdné v Amsterdamu

Metro

Síť metra je nyní tvořena čtyřmi linkami; od roku 2017 se počítá s otevřením páté. Mezi ty současné patří linka Gein a Gaasperplas, které tvoří dohromady Oostlijn, a Amstelveen a Ringlijn. Severojižní linka je ve výstavbě.

Jízdné: OV-chipkaart

Jízdné v Amsterodamu a dnes již na většině území Nizozemska se dá platit pouze prostřednictvím tzv. OV-chipkaart – čipové karty. Použít ji lze ve všech druzích dopravních prostředků, tedy v metru, vlacích, autobusech a tramvajích a dokonce i pro různé dopravce. Karta na konci roku 2011 již plně nahradila tzv. strippenkaart, která se používala dříve.

Výjimku ve způsobu platby cestovného tvoří vlaky. Na dráze většinou stále platí papírové jízdenky, existují však jízdenky na vlak zdarma nebo jízdenky se slevou pro jízdu mimo špičku, a ty jsou dostupné pouze skrze OV-chipkaart.

Karta je k dostání ve třech podobách: jednorázová, anonymní a osobní.

Jednorázová karta je vyrobena z tuhého papíru a je určena turistům a lidem, kteří využívají hromadnou dopravu jen zřídka. Lze na ni pořídit několik druhů jízdného – od jednotlivých jízd až po třídenní jízdenku. Je ale bohužel podstatně dražší než stálé karty.

Anonymní, stálá karta je určena lidem, kteří cestují častěji, ale nemají nárok na žádnou slevu. Tato karta poskytuje funkci elektronické peněženky. Kredit na kartu lze dobít na prodejních automatech, kde se dá platit hotově nebo platební kartou, na jednodušších, znovu dobíjecích zařízeních, kde se dá platit pouze kartou, nebo lze zaplatit skrze internet a kredit si následně dobít na automatu. Karta je přenosná, proto nemůže být použita pro snížené jízdné nebo pro časové jízdenky s platností delší než několik dní.

Osobní kartu používají cestující, kteří mají nárok na nějaký typ slevy (např. sleva dle věku: pro děti mezi 4-11 lety a seniory nad 65 let) nebo pro časové jízdenky měsíční a delší. Osobní karta je nepřenosná, obsahuje fotografii držitele a jeho datum narození. Tato karta také umožňuje ještě další funkci oproti kromě funkce elektronické peněženky, a tou je automatické dobití kreditu, pokud je částka na kartě nižší než 5 euro. Osobní kartu lze jako jedinou blokovat v případě ztráty. V současné době jsou osobní OV-chipkaart dostupné pouze lidem s bankovním účtem v Nizozemsku.

Prostřednictvím OV-chipkaart lze platit jízdné dvěma způsoby: cestující může zakoupit některou z časových jízdenek, např. denní jízdenku pro celé město nebo měsíční jízdenku pro určité trasy. Další způsob je použít k platbě elektronickou peněženku: Na check-inu – při příchodu na stanici nebo při vstupu do dopravního prostředku – přiloží cestující kartu ke čtečce a systém odečte check-in poplatek pohybující se od 4 do 20 euro (jeho výše závisí na typu dopravy a na slevách). Tento poplatek je většinou vyšší, než je samotné jízdné. Přebytek je vrácen, když cestující při odchodu/vystupování z dopravního prostředku opět přiloží kartu ke čtečce a provede check-out. Pokud cestující zapomene provést check-out, bohužel mu check-in poplatek propadá v plné výši, proto se doporučuje nezapomínat na tento úkon. Karty mohou být používány zároveň pro oba způsoby platby.

Zaměstnanci dopravních společností mohou vyzvat cestující k prokázání se platnou cestovní kartou, kterou kontrolují pomocí přenosných čteček. Vše o OV-chipkaart lze najít na webových stránkách: http://www.ov-chipkaart.nl/?taal=en.


Města

Adana, Turecko

Amsterdam, Nizozemsko

Antverpy, Belgie

Atény, Řecko

Barcelona, Španělsko

Berlín, Německo

Brusel, Belgie

Budapešť, Maďarsko

Bukurešť, Rumunsko

Charleroi, Belgie

Helsinki, Finsko

Istanbul, Turecko

Kodaň, Dánsko

Kyjev, Ukrajina

Lausanne, Švýcarsko

Lisabon, Portugalsko

Londýn, Velká Británie

Minsk, Bělorusko

Moskva, Rusko

Oslo, Norsko

Paříž, Francie

Praha, Česká republika

Řím, Itálie

Sofie, Bulharsko

Stockholm, Švédsko

Varšava, Polsko

Vídeň, Rakousko